مقاله

تبلت ویندوزی برای ما بهتر است یا لپ‌تاپ؟

با پیشرفت هر روزه تکنولوژی و تولید تکنولوژی‌های جدید سردرگمی در میان کاربران برای انتخاب میان آن‌ها به وجود آمده است. یکی از انتخاب‌های نسبتا سخت امروزه، انتخاب میان تبلت ویندوزی یا لپ‌تاپ است. شاید شما هم از دسته افرادی باشید که برای خرید تبلت یا خرید لپ‌تاپ دچار تردید هستید. هر کدام از این تکنولوژی‌ها مزایا و معایبی دارند که در این مقاله به بررسی و مقایسه آن‌ها می‌پردازیم تا در هنگام خرید، کاربران بتوانند با دیدی بازتر انتخاب خود را انجام داده و پشیمان نشوند.

فاکتورهای تعیین کننده در انتخاب تبلت ویندوزی یا لپ تاپ

در ابتدا برای انتخاب میان این دو تکنولوژی باید هدف از استفاده آن را برای خودتان مشخص کنید؛ زیرا کاربرد تبلت­های ویندوزی و لپ‌تاپ‌ها کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و مشخص کردن هدف می‌تواند انتخاب را بسیار ساده کند. از تبلت­ها برای کاربردهای متفاوتی همچون مرور صفحات وب، کاوش در فضای مجازی، بازی و مطالعه نوشتارهای الکترونیکی استفاده می‌شود. از لپ‌تاپ‌ها نیز در مواردی همچون بازی، پردازش‌های سنگین، استفاده از نرم‌افزارهای مختلف و کندوکاو در فضای وب استفاده می‌شود.

قابلیت حمل‌ونقل

اگر از دسته افرادی هستید که در هر لحظه‌ای به استفاده از تکنولوژی نیاز دارید و حتی در هنگام راه رفتن در حال انجام کارهای مختلف هستید بدون شک باید به تهیه تبلت فکر کنید. مهم‌ترین برتری تبلت­های ویندوزی بر لپ‌تاپ‌ها وزن بسیار کمتر آن‌ها، ضخامت کمتر آن‌ها و سادگی در حمل‌ونقل آن‌هاست. لپ‌تاپ‌ها به دلیل دارا بودن صفحه نمایش جدای از صفحه کلید باید به صورت کتابی باز شوند و برای استفاده از آن‌ها باید حتما روی یک تکیه‌گاه قرار گیرند. جدای از این مشکل باید به این نکته توجه نمود که وزن لپ‌تاپ‌ها در موارد متعارف چند برابر تبلت­ها است به‌طوری‌که وزن متعارف لپ‌تاپ‌ها در حدود ۱.۲ کیلوگرم و وزن تبلت­های ویندوزی تقریبا ۰.۳ کیلوگرم است.

توان پردازشی

 

برای استفاده از نرم‌افزارهای مختلف به توان‌های پردازشی متفاوتی نیاز داریم. به‌طور مثال بازدید از صفحات وب بار پردازشی کمتری را به پردازنده تحمیل می‌کند تا ویرایش تصویر. از طرف دیگر باید توجه نمود که در لپ‌تاپ‌ها معمولا پردازنده‌هایی با توان بالا قرار داده می‌شود. این پردازنده که CPU به معنی واحد پردازنده مرکزی هستند دارای چند هسته پردازشی هستند که می‌توانند چند کار را به صورت هم‌زمان انجام دهند یا اینکه یک کار سنگین را به چند قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را توسط یک هسته انجام دهند. به‌علاوه لپ‌تاپ‌ها دارای گرافیک هستند که در پردازش‌های بسیار سنگین می‌توان از پردازنده گرافیکی استفاده نمود که در موارد بسیار تخصصی کاربرد دارد. با توجه به مطالب بیان‌شده در این بخش می‌توان نتیجه گرفت که اگر نیاز به پردازش‌های سنگین دارید تبلت نمی‌تواند برای شما انتخاب مناسبی باشد و باید به تهیه لپ‌تاپ فکر کنید.

حافظه

با توجه به فناوری ساخت و نیازهای کاربران برای ساخت تبلت­ها و لپ‌تاپ‌ها از مقدارهای مختلف حافظه و همچنین تکنولوژی‌های متفاوتی استفاده‌شده است. در ساخت تبلت­های ویندوزی معمولا از حافظه‌های کوچک استفاده می‌شود و غیر از موارد بسیار گران‌قیمت و خاص نمی‌توان اطلاعات خیلی زیادی را بر روی آن‌ها ذخیره نمود. حافظه مورداستفاده در تبلت­های ویندوزی از نوع الکترونیکی است که سرعت دسترسی به اطلاعات در آن‌ها بسیار بالاست. تکنولوژی استفاده‌شده در حافظه لپ‌تاپ‌ها، متفاوت است. هارددیسک‌های مکانیکی بخش عمده حافظه لپ‌تاپ‌ها را تشکیل می‌دهد. مقدار این فضای ذخیره سازی در دنیای امروز معمولا بالاتر از ۱ ترابایت که معادل ۱۰۲۴ گیگابایت است در نظر گرفته می‌شود.

 

 

در استفاده از هارددیسک‌ها دو ضعف عمده به وجود می‌آید که نخستین آن‌ها پایین بودن سرعت دسترسی به اطلاعات نسبت به حافظه‌های SSD است. ضعف دوم آسیب‌پذیری زیاد این نوع حافظه‌هاست به‌طوری‌که بهتر است در زمان روشن بودن به‌هیچ‌عنوان جابجا نشوند. اما برتری هارددیسک‌ها بر حافظه‌های SSD پایداری بیشتر اطلاعات بر روی آن‌هاست پس قابلیت اطمینان آن‌ها بیشتر است. به‌علاوه قیمت این نوع حافظه در مقایسه با حافظه‌های SSD بسیار پایین‌تر است. در لپ‌تاپ‌ها برای دسترسی سریع به اطلاعات و همچنین ذخیره با اطمینان بالای اطلاعات به استفاده از حافظه‌های هیبرید روی آورده‌اند که شامل یک هارددیسک و یک حافظه SSD در کنار یکدیگر است.

سخن آخر

برای انتخاب هوشمندانه میان تبلت ویندوزی و لپ‌تاپ در ابتدا باید هدف خود را از خرید مشخص کنید؛ زیرا کاربرد این دو تکنولوژی با یکدیگر بسیار متفاوت است. اگر به نرم‌افزار خاصی نیاز دارید باید به قابلیت نصب آن بر روی اندروید یا ویندوز و دیگر سیستم‌عامل‌ها اطلاع پیدا کنید. اگر نیاز به حمل آسان برای شما مهم باشد تبلت گزینه اصلی شما خواهد بود و اگر توان پردازشی بالایی نیاز دارید باید از لپ‌تاپ استفاده کنید. فاکتور دیگر برای تصمیم‌گیری در مورد خرید توجه به قیمت‌هاست. به‌طور عمده قیمت تبلت­های ویندوزی پایین‌تر از لپ‌تاپ‌ها است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *